Интервю за работа

Здравейте и поздравления!

Щом сте отворили тази страница, значи сте преминали първото много важно стъпало от процедурата по кандидатстване за стажантска или работна позиция, а именно подготвили сте интригуващи CV и мотивационно писмо, благодарение, на които вече сте получили покана  за интервю.

Сега предстои да се подготвите добре и за него, тоест за тях, защото интервютата за работа могат да бъдат повече от едно и да се състоят на няколко етапа. Това зависи от начина на работа в компанията и запознаването с кандидата може да започне с интервю по телефона или лично с човек от отдел ЧР и някои от ръководителите от средния ешелон. Често се практикува провеждането на съвместна среща с хората от ЧР, прекия ръководител и колега от отдела, за който се избира кандидат.

При подготовката за интервю, в зависимост от наличното време, можете да прочетете многобройни материали в Интернет, да се обърнете към кариерен консултант за помощ, а дори и към приятел или познат, който да сподели  опита си от явяване на интервюта.

Ето някои от най-важните неща, които да имате предвид при подготовката си за интервюто:

Преди интервюто:

  1. Сдобийте се с изчерпателна информация за компанията, в която кандидатствате. Прочетете за създаването й, развитието й, подробно се информирайте за дейността й, произвежданите изделия или предлагани услуги. Запознаването ви с тази информация ще покаже  интереса ви и желанието да се включите в тази компания, а липсата й при явяването ви на интервюто за работа ще изглежда като спонтанен и недостатъчно обмислен опит за намиране на работа.
  2. Достатъчно рано помислете за външния си вид, така че да имате време да смените прическата си или да потърсите липсваща част от облеклото, с което имате намерение да отидете на интервюто.
  3. Относно облеклото, също има различни варианти в зависимост от компанията, към която имате интерес. Например, в банковата сфера стилът е делово – официален, докато в ИТ сектора или за творчески професии в издателства, рекламни агенции и др. подобни, може да заложите на спортно – елегантния стил. Избягвайте както небрежното, така и предизвикателното облекло с  натрапчиви бижута и силен грим.
  4. Закъснението за интервю за работа е недопустимо! Направете много точно изчисление на времето, което ви е необходимо до мястото на интервюто, като оставите достатъчно време запас за задръствания, паркиране, намиране на сградата и др. Предварително се информирайте за точното местоположение на офиса, в който ще се проведе интервюто. Ако използвате градски транспорт, предвидете време за изчакване, смяна на превозно средство и др. Желателно е да пристигнете няколко минути по-рано, за да можете да се концентрирате преди интервюто.

По време на интервюто:

  1. Заемете подходящата правилна стойка на тялото при сядане. То трябва да е спокойно изправено, нито силно изнесено напред, изразяващо напрежение, нито индиферентно отпуснато на стола.
  2. На самото интервю отговаряйте точно, ясно, без излишни подробности, освен ако не са ви поискани.
  3. Подгответе си въпроси, които да зададете, свързани с дейността на фирмата и организацията на работа. Тази  активност по време на интервюто показва, че имате интерес към фирмата и желание да допринесете за развитието й. Добро впечатление правят въпроси, свързани с възможностите за повишаване на квалификацията или за бъдещото развитие на компанията.

След края на интервюто:

  1. Вече сте приключили интервюто и имате срок, в който очаквате отговор от работодателите. В България не е особено популярно да се пише писмо, в което да благодарите за предоставената възможност да се явите на интервю и за отделеното време за среща с вас, но ако кандидатствате в международна компания и това е в унисон с фирмената политика, можете да напишете подобно писмо до човека от компанията, с когото контактувате. В писмото можете да заявите засиления си интерес за работа в компанията след срещата с представителите на компанията  на интервюто.
  2. Ако в посочения от работодателите срок за отговор не сте получили резултат от представянето си, във ваш интерес е да потърсите контакт с представители на компанията, за да знаете как да процедирате по-нататък.

Най – трудните въпроси

  1. Един от най – затрудняващите въпроси на интервютата за работа е въпроса към кандидата за силните и слабите му страни. Помислете какво бихте посочили като силна страна, без да проявявате излишна скромност и помислете за пример, с който да подкрепите. Относно слабите страни, помислете за нещо, което от гледна точка на позицията, за която кандидатствате, не е значителен недостатък. Например, ако човек от ИТ сектора каже на работодателите си, че приятелите му го намират за не много разговорлив, това не би било голям минус в очите на работодателя за търсената позиция.
  2. Въпросът за заплатата  е от най – сложните. Не го задавайте вие още в началото на интервюто. Изчакайте да ви попитат за вашите очаквания в това отношение. Тук също е нужна предварителна подготовка по въпроса. Информирайте се за размера на средните плащанията в сектора, съобразени с вашата квалификация, за която отначало се предполага, че не е висока. Не изчислявайте заплатата, която ще поискате като пресмятате нужните ви средства за наем, транспорт, храна и т.н., а съобразно приноса ви за компанията, в която кандидатствате.
  3. Въпроси защо сте напуснали предишната си работа или сте безработен по-дълго време – това, което работодателят НЕ би искал да чуе е как се оплаквате от предишната си работа и компания. Веднага ще си представи как след време се оплаквате от него и компанията му.
  4. Въпроси за ваш неуспех или допусната грешка – естествено, че звучи несериозно, ако кажете, че нямате такива.  Всички допускаме малки или големи грешки в работата си, но това което тук се очаква от работодателя е да види, че умеете да се поучите от грешките си и не ги повтаряте.
  5.  Какво бихте правили различно, ако можете да започнете отначало – може да обвържете с предишния въпрос за грешките, като напълно подходящ отговор например е, че бихте се допитвали повече до по-опитните ви колеги, за да съкратите периода на обучение и адаптация в новата компания.
  6. Пример за успешно справяне в комплицирана ситуация – помислете за пример от работния ви опит, когато сте проявили инициатива, взели сте правилно решение и сте разрешили проблема успешно.
  7. Пример за постижение или проявена инициативност – това е близко до горната ситуация. Тук споменете всичко, с което се гордеете – участия в олимпиади или спортни турнири, успешни специализации и практики, отличени проекти и други постижения в работна среда. Ако кандидатствате за първа работа или нямате голям работен опит, може да дадете пример и от ученическите си години – как сте организирали  излет, доброволна помощ и дори празненство или изненада за приятелите си.
  8. Как преодолявате стреса –  тук споменете хобито си или увлечение по определен спорт; срещите с приятели, природата и изкуството са също доказани начини да се пребори стреса на работното място.
  9. Как и къде се виждате след определен период години –  очертайте визията си за своето бъдещо развитие  в рамките на компанията, като въпросът е добър повод да споделите очакванията си за обучения и други възможности за повишаване на квалификацията, които компанията да ви предложи за успешната ви кариера.